moneta logo
logo aisis

Výživné na dítě

Výživné na dítě, nebo také jiným slovem alimenty, je spojováno nejčastěji s peněžní částkou, kterou má rodič povinnost přispívat na nezbytné potřeby svého dítěte, které není schopné se samo živit. Nejčastěji jde o výživné stanovené rodiči, který nemá dítě ve své péči.

Na výživném pro dítě se jeho rodiče mohou dohodnout, případně nechat jeho výši stanovit soudem.

Soud stanovuje výši výživného podle několika kritérií. Jsou jimi životní úroveň a majetek rodičů, odůvodněné potřeby dítěte a kolik dní v měsíci rodič o dítě pečuje.

Přestože existuje tabulka, podle které lze orientačně výživné vypočítat, soud rozhoduje o každém případu individuálně.

Do věku osmnácti let dítěte je výživné hrazeno k rukám rodiče, který má dítě ve své péči. V případě zletilých dětí je výživné posíláno přímo jim.

Pokud rodič neplní svoji vyživovací povinnost tím, že neposílá stanovené či dohodnuté výživné, naplňuje tím skutkovou podstatu trestného činu zanedbání povinné výživy.

Orientačně si můžete spočítat výživné zde.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Workshop Hrajeme si s financemi

V rámci programu Rozumíme penězům pořádá organizace AISIS workshop pro učitele s názvem Hrajeme si s financemi: Jak na finanční gramotnost nejen s deskovou hrou. Kritické myšlení a hry Cílem...

Nejčastější problémy s placením u obchodníků

Může obchodník odmítnout platbu kartou nebo naopak nepřijmout hotovost? Co kdyby si dokonce při přijetí platby kartou naúčtoval za službu či zboží víc, než...

Vychází desková hra Ztracené dědictví podporující finanční gramotnost

Rozumíme penězům přichází s deskovou hrou Ztracené dědictví. Má u dětí podpořit zájem o témata osobních financí. Učitelé ji mohou používat při výuce finanční gramotnosti...