moneta logo
logo aisis

Vychází desková hra Ztracené dědictví podporující finanční gramotnost

Rozumíme penězům přichází s deskovou hrou Ztracené dědictví. Má u dětí podpořit zájem o témata osobních financí. Učitelé ji mohou používat při výuce finanční gramotnosti a její pomocí u žáků vzbudit větší zájem o svůj předmět. Rodiče ji mohou zase využít k tomu, aby téma rodinných financí nebylo doma tabu a měli se v debatách s dětmi o penězích od čeho nenásilnou formou odpíchnout. Hru vydává organizace AISIS a její vznik finančně podpořila MONETA Money Bank.

Hry patří do vzdělávání

My v programu Rozumíme penězům věříme, že deskové hry do vzdělávání patří. Přestože hraní her je především zábava a radost, přináší s sebou mnoho pozitivního v dalších oblastech důležitých pro život. Hráči se učí ctít pravidla, prohlubují sociální dovednosti díky interakci s dalšími hráči, trénují soustředění, plánují strategie nebo rozvíjí logické myšlení. To jen namátkou. Všechno toto zároveň platí i o hře Ztracené dědictví.

Hra podporuje zájem o finanční gramotnost 

Desková hra je určena pro děti staršího školního věku. Předpokládá, že hráči již prošli finančním vzděláváním alespoň v minimální míře stanovené Standardem finanční gramotnosti pro 2. stupeň základní školy. Získané znalosti a dovednosti využijí při plnění úkolů při hraní hry. Zároveň jsou motivováni k prohlubování svých znalostí a samotným hraním se dále učí.

Vzhůru do podzemního labyrintu

Ztracené dědictví je dobrodružná únikový desková hra. Na jejím začátku jsou hráči uvedeni do příběhu, kdy se ocitají před opuštěným zchátralým domem, v jehož schránce najdou dopis, který je odkazuje na podzemní labyrint v domě. Na jeho konci jsou trezory plné zlata.

Hráče čeká komplikovaná cesta plná nástrah, ale nejsou na ni sami. Mohou hrát ve dvou až čtyřčlenných týmech. Úkolem týmů je v labyrintu sbírat indicie, které jim pomohou vyluštit kód k otevření trezoru, ke kterému musí dojít.

Každý si najde své oblíbené úkoly

V průběhu hry týmy plní tři druhy úkolů obsažené na 128 kartách tří různých barev. Ty si hráči mohou částečně svým pohybem po labyrintu vybírat sami. Jeden radši počítá, jiný má v oblibě vědomostní úkoly a někdo zase takové, které známe ze hry Aktivity. Konkrétně jde o vysvětlování či kreslení pojmů z finanční oblasti.

Hra má jasná a stručná pravidla

Před prvním hraním hry se hráči učí pravidla. Jejich nastudování nezabere více než deset minut. Jsou totiž jasná, stručná a intuitivní. Délka hraní samotné hry se pohybuje mezi 45 až 60 minutami v závislosti na počtu hráčů a týmů. Hra se dá hrát opakovaně. 

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Výživné na dítě podle Ministerstva spravedlnosti ČR

Dítě musejí živit jeho rodiče, a to i tehdy, pokud s nimi nežije. Rozchod rodičů je obtížná životní situace, ke které patří i vyřešení otázky...

Co je stagflace a máme se jí obávat?

Stagflace je ekonomický jev, který označuje situaci, kdy současně dochází k vysoké inflaci, pomalému či nulovému ekonomickému růstu a rostoucí nezaměstnanosti. Tento fenomén představuje...

Úroveň finanční gramotnosti u náctiletých

V rámci celosvětového Týdne finančního vzdělávání - Global Money Week vyhlásil program Rozumíme penězům soutěž o novou deskovou hru Ztracené dědictví. Žáci a studenti na základních a...