moneta logo
logo aisis

Zodpovědně s penězi Udělejte si na konci roku pořádek v účtech a platbách

Pan Hájek už odmala miloval knihy. Nikoho tedy nepřekvapilo, když si hned na počátku devadesátých let otevřel na náměstí v okresním městě knihkupectví. Sebe i svoji rodinu tak uživit dokázal a vlastně byl velmi spokojený – až na to, že vždycky ke konci roku musel hodně počítat.

„Knížky nejsou rohlíky,“ vysvětloval pan Hájek. „Lidé je kupují jen občas. Něco prodám před prázdninami dětem za vysvědčení, něco v září se začátkem školního roku. Ale prosinec, ten u nás dělá skoro tři čtvrtiny celoročních tržeb.“

A proto si pan Hájek vypracoval osobitou finanční strategii. Celoročně platil jen nájem obchodu a běžné výdaje rodiny. A v prosinci čekal až do posledního okamžiku – pak najednou rozeslal z účtu peníze na všechny strany a zaplatil povinné ručení, stavební spoření pro obě děti, životní pojistku a penzijní připojištění pro sebe i pro manželku.

„Posílat peníze každý měsíc by pro naši rodinu byla velká zátěž. Ke konci roku ale dám pokaždé dohromady tolik, že můžu všechno vyřešit najednou a bez starostí. Jenom si musím pamatovat, co je třeba zaplatit, a taky nesmím promeškat termín, jinak by mě to stálo ještě hodně navíc. Je to trochu stresující, ale já už jsem po letech zvyklý.“

Pan Hájek, i když není příliš prakticky založený, už dobře ví, co všechno si musí pohlídat – samozřejmě se mu několikrát stalo, že něco zaplatit zapomněl, a pak ho to mrzelo.

Víte to i vy?

Rady pana Erpéčka

Blíží se konec roku a s ním přichází vhodná chvíle na to, abyste si udělali pořádek i ve svých účtech a platbách. Spoříte si na penzi, platíte životní pojištění, máte uzavřenou smlouvu o stavebním spoření? Pak v prosinci zbystřete. Chcete-li v případě prvních dvou produktů uplatnit daňový bonus a svoje peníze zhodnotit, je nutné, aby byly na správných účtech ještě před koncem roku. Stejně tak i u stavebního spoření dohlédněte na to, abyste neprošvihli Silvestra, jinak se vám platba připíše na účet až v novém roce, a tím se zbytečně připravíte o příspěvek od státu.

Chcete si být jisti, že vaše peníze dorazí včas? Převod prostředků v rámci jedné banky je obvykle hotov během jednoho dne, v případě odlišných bankovních ústavů je pak potřeba počítat se třemi pracovními dny. Jelikož letos se vánoční svátky – a tedy i dny „bankovního klidu“ – protáhnou až do středy, nejlépe uděláte, vyřídíte-li veškeré nutné transakce už v pátek, ještě než vyrazíte na poslední nákupy.

A když už budete v placení, překontrolujte si ještě i pravidelné platby. Mnozí lidé totiž nastavují trvalé příkazy tak, že jim se změnou letopočtu skončí jejich platnost. Raději se přesvědčte, že i po Novém roce budou dál platby odcházet tam, kam mají, a to i patřičné částky.

„Zkontrolovat byste měli nejen to, jestli vám s koncem roku nepřestanou odcházet trvalé příkazy, ale i to, zda se od ledna nezmění jejich výše. Typicky se to děje u zálohových plateb na energie či bydlení obecně, tedy nákladů, které se pravidelně mění. A ti, kteří využívají dálnice, by neměli zapomenout na dálniční známku.“ Petr Gapko, GE Money Bank

Mladá fronta DNES | 18.12.2012 | Rubrika: Ekonomika – peníze | Strana: 5 | Autor: Lucie Horáčková

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Podpora v nezaměstnanosti v roce 2025

Nezaměstnanost v České republice je dlouhodobě nízká. Dle údajů Eurostatu dosahuje výše 2,8 %, což z nás v rámci EU dokonce činí zemi s nejnižší nezaměstnaností. Zde nutno...

Internetové podvody – Tohle radši nezkoušejte!

Česká televize spustila 9. prosince nový edukativní seriál o kyberbezpečnosti. Cílem celého projektu je názorně ukázat, jaké metody kyberšmejdi používají při svých podvodech. Uvidíte...

Vánoční nákupy bez zadlužení

Vánoce jsou časem radosti, rodinného setkávání a sdílení zážitků. Pro mnohé jsou však také obdobím finanční zátěže, která s sebou nese stres, nejistotu a...