Nezaměstnanost v České republice je dlouhodobě nízká. Dle údajů Eurostatu dosahuje výše 2,8 %, což z nás v rámci EU dokonce činí zemi s nejnižší nezaměstnaností. Zde nutno dodat, že Eurostat používá jinou metodiku výpočtu nezaměstnanosti, než kterou používá český Úřad práce. V celé EU je míra nezaměstnanosti 5,9 %.
Ve srovnání se Španělskem, které uzavírá žebříček zemí EU s nezaměstnaností ve výši 11,2 %, je nezaměstnanost u nás opravdu velmi nízká. I přes to zde máme lidi, kteří se ocitnou nedobrovolně bez práce. Jak v takovou chvíli překlenout těžké období bez příjmu, než si najdete práci novou?
Evidence uchazečů o zaměstnání již online
Ztráta zaměstnání patří mezi jednu z těch nejnepříjemnějších událostí v životě především kvůli výpadku pravidelného finančního příjmu. Zvláště u lidí s malou finanční rezervou či se závazky v podobě úvěrů nebo pro živitele rodin jde o velmi náročnou situaci. Zde nastupuje pomoc ze strany státu. Když přijdete o zaměstnání, je zapotřebí, abyste se zaregistrovali na Úřadu práce do evidence uchazečů o zaměstnání a požádali o podporu v nezaměstnanosti. Vše lze zařídit osobně na Úřadu práce nebo z pohodlí domova online díky klientské zóně Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s názvem Jenda.
Nárok na registraci do evidence uchazečů a podporu v nezaměstnanosti
Do evidence uchazečů o zaměstnání se může zaregistrovat každá fyzická osoba, která nemá zaměstnání. Málokdo ví, že i tak můžete mít finanční příjem z pracovního poměru. A to buď z činnosti vykonávané na základě pracovního nebo služebního poměru nebo činnosti vykonávané na základě dohody o pracovní činnosti – u obojího je limit výdělků připadajícího na jeden měsíc polovina minimální mzdy. V případě jakéhokoli přivýdělku však ztrácíte nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Na podporu v nezaměstnanosti má nárok každý člověk, která je již v evidenci Úřadu práce a splňuje základní podmínku, kterou je účast na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední 2 roky, které předcházely zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Za zaměstnance odvádí důchodové pojištění zaměstnavatel. Tuto dobu lze splnit i náhradními způsoby popsanými v zákoně, jako je například osobní péče o dítě ve věku do 4 let.
Hlavním důvodem, proč být v evidenci uchazečů o zaměstnání, i když třeba nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti je, že za vás stát hradí zdravotní pojištění.
Podpora v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti je časově omezená. U uchazečů do 50 let činí 5 měsíců. Se zvyšujícím se věkem se pak dále prodlužuje. U lidí, kteří již dosáhli věku 50 let, je pak 8 měsíců a následně po 55. narozeninách dokonce měsíců 11.
Pro určení výše podpory je rozhodující průměrná čistá mzda za předchozí kalendářní čtvrtletí v posledním zaměstnání. Za první dva měsíce náleží nezaměstnanému podpora ve výši 65 % z výše zmíněné průměrné mzdy. Ve třetím a čtvrtém měsíci pak 50 % a v dalších měsících to je již jen 45 %. Maximální výše podpory je omezena ve své výši pro rok 2025 částkou 26 163 Kč jako zákonem daných 58 % měsíční průměrné mzdy v ČR za prvních devět měsíců předchozího roku. Při rekvalifikaci je na všechny měsíce stanovena podpora ve výši 60 % se stropem pro rok 2025 ve výši 29 320 Kč.
Pozor na způsob ukončení pracovního poměru
Rozhodující je také způsob ukončení předchozího pracovního poměru. Pokud ukončíte pracovní poměr sami dobrovolně ze své vůle nebo dohodou bez vážného důvodu, činí podpora v nezaměstnanosti pouze 45 % již od počátku. Z vážných důvodů lze namátkou uvést nezbytnou osobní péči o dítě do věku 4 let, zdravotním posudkem doložené zdravotní důvody, které brání výkonu zaměstnání, jiné vážné osobní důvody podrobně nespecifikované, kam však lze zařadit například důvody etické, mravní či náboženské.
Na výši podpory nemá vliv, pokud jako zaměstnanec při ukončení pracovního poměru obdržíte od zaměstnavatele odstupné, odbytné či odchodné.
Opakované čerpání podpory v nezaměstnanosti
Opakovaně lze čerpat podporu v nezaměstnanosti až po odpracování dalších 9 měsíců, pokud před tím člověk podporu čerpal po celou možnou dobu. Pokud ji nevyužil, stačí mu odpracovat měsíců 6 pro opětovný nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zároveň stále platí podmínka účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců za poslední 2 roky.
Zdroj: Eurostat, MPSV, Peníze.cz