moneta logo
logo aisis

Osobní bankrot

O exekucích obyvatel České republiky jsme již psali v článku Exekuce v ČR. Pokud dluhy člověku přerostou přes hlavu a valí se na něj exekuce, které nedokáže dále řešit, má smysl uvažovat o oddlužení neboli osobním bankrotu. Ten dává lidem šanci udělat za svým předešlým „finančním životem“ tlustou čáru a začít znovu a lépe. O tom, jak na to, se dozvíte v dnešním článku.

K čemu osobní bankrot je

Osobní bankrot je jeden ze způsobů, jak vyřešit úpadek, tedy situaci, kdy dlužíte více věřitelům a nejste schopni jim své závazky dlouhodobě splácet. V rámci insolvenčního řízení jsou pak všechny závazky sloučeny a tím zpřehledněny včetně následné jedné pravidelné společné splátky. Pokud splníte podmínky nastavené pro osobní bankrot, může na konci celého procesu dojít k oddlužení, i když jste nesplatili všechny své dluhy. To je nespornou výhodou tohoto institutu. Další výhodou je, že započetím osobního bankrotu již nedochází k nárůstu závazků plynoucích z exekucí, které máte. Dlužná částka tak dále nenarůstá o úroky, penále či jiné sankce, jak tomu bylo až doposud.

Registr dlužníků

Jestli je nějaká osoba v insolvenčním řízení, můžete zjistit v online databázi Registr dlužníků. Lze ji hledat podle jména či rodného čísla. Vše je ovšem dostupné v placené službě. I několik stovek korun vám však může ušetřit případné starosti, které jsou nabíledni, pokud uzavřete obchod, při kterém má mít osoba vedená v tomto registru vůči vám finanční plnění. Z databáze je možné zjistit i exekuce dané osoby.

Kdo dosáhne na oddlužení

Na osobní bankrot není bezpodmínečný nárok. Je třeba splnit několik podmínek. Člověk nesmí mít velké nedoplatky na platbách státu na daních a pojištění či na výživném. Osobní bankrot je určen pro dlužníky z řad fyzických osob včetně živnostníků. Vyhlásit bankrot mohou i manželé společně. Základní podmínky, kdy lze o osobním bankrotu uvažovat, jsou nesplácené dluhy vůči alespoň dvěma věřitelům a jsou více než třicet dní po splatnosti. Dále je potřeba prokázat, že máte stabilní příjem. Sem se nepočítají různé sociální dávky, jako jsou příspěvek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, příspěvek na péči a další. Nezapočítává se ani výživné na děti.  

Oddlužení vyžaduje úsilí a disciplínu

Pokud vám soud oddlužení povolil, tak musíte plnit další podmínky osobního bankrotu. Tím získáte šanci, aby vám zbývající dluhy byly odpuštěny. Mezi ty nejdůležitější patří mít výdělečnou činnost, vynakládat úsilí na co největší splacení dluhů, řádně platit stanovené splátky či neupřednostňovat jednoho věřitele před druhým. Máte povinnost nezatajovat své příjmy, i ty mimořádné, jako jsou dědictví či dary. Ty budou použity na mimořádné splátky. Hlavně však nesmíte mít nové dluhy po splatnosti.

Mapa bankrotů

Na webových stránkách Mapa bankrotů můžete zjistit zajímavé informace o podílu lidí v osobním bankrotu podle obcí či krajů. Zjistíte zde celkový počet osob, podíl mužů a žen nebo manželů. Dozvíte se také třeba průměrný i mediánový věk člověka v osobním bankrotu a podíl osob v jednotlivých věkových skupinách od osmnácti let až po seniory. Nejnovější dostupné informace jsou zde za rok 2022.

Jak požádat o oddlužení

O sepsání a podání žádosti o zahájení insolvenčního řízení a povolení oddlužení je třeba požádat nejčastěji advokáta nebo například soudního exekutora. Od zahájení insolvenčního řízení je dlužník chráněn před výkonem nových exekucí a nenabíhají mu již další úroky. Následně soud rozhoduje o schválení osobního bankrotu. Oddlužení pak bude probíhat na základě splátkového kalendáře a prodejem majetku.  

Jak ukončit osobní bankrot

Minimální splátku, kterou musí být dlužník schopen v procesu oddlužení měsíčně hradit je pro rok 2025 stanovena na částku 2 300 Kč u osobního bankrotu manželů se jedná o měsíční splátku ve výši 3 500 Kč. Pokud dlužník plní řádně mu dané povinnosti, může mu být část dluhů odpuštěna na konci celého procesu oddlužení. Je to v případech, kdy během tří let zaplatil alespoň 60 % dluhů nebo během pěti let vynaložil maximální možné úsilí pro splacení dluhů. Zde se pak vůbec neřeší, jak velký podíl ze svých dluhů za tuto dobu splatil. Dlužník je následně zcela bez jakýchkoli dluhů a začíná od nuly. Můžeme si říkat, jestli je takto nastavený systém spravedlivý. Určitě se nebude líbit věřitelům. Ti jsou nuceni v současné době více vážit komu půjčují peníze či s kým vstupují do smluvních vztahů. Současná právní úprava dává šanci mnoha lidem dostat se ze situace, která pro ně neměla řešení po zbytek jejich života.

Zdroj: Mapa bankrotů, Registr Dlužníků

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Rozdíly ve finanční gramotnosti mezi ženami a muži

Genderové rozdíly ve finanční gramotnosti jsou realitou nejen v zahraničí, ale také v České republice. Podle průzkumů má více než třetina české populace nízkou...

Podpora v nezaměstnanosti v roce 2025

Nezaměstnanost v České republice je dlouhodobě nízká. Dle údajů Eurostatu dosahuje výše 2,8 %, což z nás v rámci EU dokonce činí zemi s nejnižší nezaměstnaností. Zde nutno...

Internetové podvody – Tohle radši nezkoušejte!

Česká televize spustila 9. prosince nový edukativní seriál o kyberbezpečnosti. Cílem celého projektu je názorně ukázat, jaké metody kyberšmejdi používají při svých podvodech. Uvidíte...