Může obchodník odmítnout platbu kartou nebo naopak nepřijmout hotovost? Co kdyby si dokonce při přijetí platby kartou naúčtoval za službu či zboží víc, než je uvedené na cenovce? Podíváme se na různé problematické situace, ke kterým v praxi při placení dochází, a jak je správně řešit.
Nepřijetí platební karty
Obchodník dle platné legislativy nemá povinnost přijmout platbu kartou, a to ani v případě, že má v provozovně platební terminál. Je možné, že tím porušuje podmínky smlouvy, kterou má uzavřenu s bankou. Ta mu totiž platební terminál pronajímá. Do toho však spotřebitel nevidí a dožadovat se platby kartou nemůže. V takové situaci mu nezbývá než zaplatit hotově. Zákon o oběhu bankovek a mincí dává obchodníkům povinnost přijímat všechny platné tuzemské mince a bankovky.
Někteří obchodníci omezují platby kartou minimální výší transakce. To je také v pořádku. Prodejci mají totiž s každou platbou kartou náklady a je na nich, aby si spočítali, co už je pro ně moc. Platí nejen bance, ale i karetní asociaci. A to z každé transakce. Obchodníky také něco stojí pronájem platebního terminálu. Řešením pro některé provozy může být alternativní systém „Cvak“.
Co obchodník nesmí, je účtovat si při přijetí platby kartou jakékoli poplatky nad rámec ceny zboží či služby za tuto platební metodu, ani zvýšenou cenu samotného zboží či služby.
Placení stravenkami či jinými poukázkami
Stejně jako u platební karty není obchodník povinen stravenky a další platební poukázky akceptovat. Ledaže by je sám vydal. U tohoto způsobu placení dává zákon oprávnění obchodníkům zvýšit cenu zboží či služby. Musí však na to spotřebitele předem upozornit. A do samotného navýšení ceny mohou promítnout pouze náklady, které s touto platební metodou sami mají.
Obchodník může odmítnout i hotové peníze
Mohou nastat situace, kdy obchodník odmítne zcela legálně přijmout platné mince nebo bankovky. Jednou z nich je placení příliš vysokým počtem mincí. Nikdo není povinen přijmout více než 50 kusů v jedné platbě. Na jejich nominální hodnotě nezáleží. Takové množství nemusí přijmout ani zákazník.
Dále mohou obchodníci za určitých podmínek odmítnout poškozené bankovky nebo také bankovky, které ČNB prohlásila za neplatné. Může jít o případ, kdy se některé vzory stahují z oběhu a nahradily je již nové. Stalo se tak například k 30. 6. 2022 a psali jsme o nich zde.
Platba velkou bankovkou
Při koupi jízdenky ve veřejné dopravě zjistíte, že máte jen větší bankovky. Platíte řidiči jízdenku o hodnotě 30 Kč tisícikorunovou bankovkou. Řidič vás odmítne. Nutno říci, že i toto odmítnutí může být v pořádku. Nástupem do dopravního prostředku souhlasíte s přepravními podmínkami dané společnosti a v nich může být například uvedeno, že cestující má povinnost platit mincemi a bankovkami přiměřené hodnoty nebo tam může být napsána dokonce přesně uvedená nejvyšší přijatelná bankovka.
V případě, kdy platíte v obchodě hotovostí pár rohlíku a dožadujete se vrácení na tisícikorunu nazpátek, může nastat situace, kdy pokladní prostě nebude mít v pokladně peníze na vrácení. Pak máte jednoduše smůlu. Obchodník má povinnost přijímat platné tuzemské mince a bankovky, ale tady i přes vůli prodavačky to nemusí jít. Obchodníkovi za to nehrozí dle zákona žádné sankce.
Limit hotovostních plateb
Další možnost nepřijetí hotovosti je uveden v Zákoně o omezení plateb v hotovosti. Ten stanovuje horní limit pro platby. V praxi můžeme říct, že zaplatit nový vůz hotovými penězi už není možné. Limitem pro takovou platbu je totiž 270 000 Kč a do limitu se počítají všechny hotovostní platby mezi dvěma stejnými subjekty během jednoho dne. Platby převyšující tuto částku musí být provedeny bezhotovostně. Sankce za porušení zde hrozí plátci i příjemci platby.