Ano. V případě mateřské pozor na to, že pro nárok na PPM nesmíte být výdělečně činní jako zaměstnanci nebo OSVČ, pokud je právě z tohoto právního titulu vyplácena PPM. Můžete však být zaměstnáni na jiný typ smlouvy (typicky na DPP) nebo u jiného zaměstnavatele, případně zahájit činnost jako OSVČ, pokud jste dosud byli zaměstnáni.
Pro nárok na rodičovský příspěvek toto omezení neplatí, jde o jiný typ dávky.
V případě vedlejších příjmů (brigády, další úvazky) na mateřské a rodičovské, pokud nemá rodič příjem z původní hlavní činnosti, nejde o souběžné příjmy z pohledu daně z příjmů, protože v té době žádný příjem od zaměstnavatele matka/otec nepobírají. Vyplatí se mimo jiné pro nízké příjmy podepsat růžové Prohlášení k dani tam, kde probíhá brigáda. Ovšem, je třeba si pohlídat, aby skutečně nebylo v některém měsíci vyplaceno něco od obou zaměstnavatelé – např. pozdější proplacení odměn, dovolené od původního zaměstnavatele – jinak by o souběžný příjem šlo a musel by se řešit povinný odvod zálohy na zdravotní pojištění.
Pokud uzavřete během rodičovské s původním zaměstnavatelem DPČ nebo DPP, které založí účast na nemocenském pojištění, pohlídejte si její ukončení před nástupem na další mateřskou, jinak by se Vám mohlo stát, že se nová mateřská nebude vypočítávat z původního příjmu, ale z (nejspíše nižšího) přivýdělku z dohody.
Čas pobírání rodičovského příspěvku je ideální pro zahájení samostatné výdělečné činnosti na zkoušku. Zdravotní pojištění platí stát, jedná se o náhradní dobu důchodového pojištění a příjmy OSVČ jsou po dobu pobírání rodičovského příspěvku považovány za příjmy z vedlejší činnosti.