Banky se většinou angažují v projektech, které se týkají rozvoje finanční gramotnosti nebo pomoci osobám ve finanční tísni.
Banky jsou sice instituce, ve kterých se točí velké peníze, vydělávají na půjčkách a úvěrech obyčejných lidí, ale na druhou stranu se některé banky snaží pomáhat. Tentokrát jsme se zeptali bankovních institucí, jakou pomocí se mohou pochlubit. Některé se s námi o svou aktivitu podělily. Většinou jde o rozvoj finanční gramotnosti nebo pomoc osobám ve finanční tísni.
ČSOB
ČSOB podporuje preventivní aktivity v oblasti finanční gramotnosti i dluhové poradenství. „Od roku 2010 vyhlašujeme Nadační program vzdělání, ve kterém jsme dosud podpořili 60 projektů celkovou částkou 6 milionů korun. Velký význam má také podpora poradenství, které je lidem poskytováno bezplatně, aby je odborná pomoc nepřivedla do ještě větších finančních potíží,“ vysvětluje Alena Králíková, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.
Nadačního programu vzdělání se soustředí na tři priority – finanční gramotnost, vzdělávání specifických cílových skupin a profesionalizaci neziskových organizací v podobě Akademie Modrého života. Prostřednictvím partnerství s Asociací občanských poraden a Poradnou při finanční tísni banka podporujeme finanční gramotnost veřejnosti.
Citibank
Tato banka podporuje projekty neziskových organizací v České republice. V minulém roce banka společně s Nadací Terezy Maxové dětem pomáhala matkám a ženám žijícím v azylových domech, studentům v rámci finančního vzdělávání. Dále Citibank spolupracuje s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity na společném programu zaměřeném na zvyšování finanční gramotnosti sociálně slabých obyvatel.
Česká spořitelna
Česká spořitelna je zakládajícím členem Poradny při finanční tísni, do které pravidelně přispívá. Tato poradna poskytuje bezplatně dluhové poradenství a věnuje se prevenci. I Česká spořitelna spolupracuje na přípravě vzdělávacích programů v oblasti finanční gramotnosti. Například spolupracovala s Českou televizí na seriálu „Aby dluhy nebolely“. Na podzim tohoto roku banka připravuje projekt sociální banky, která bude určena všem, pro které jsou klasické bankovní služby a poradenství částečně nebo zcela nedostupné.
GE Money Bank
GE Money Bank má program dlužník ve finanční tísni, ve kterém pomáhá dlužníkům, kteří se dostali do tíživé finanční situace a neví jak z ní ven. Tento program byl využíván například při povodních.
„Stále častější zadlužování či nárůst exekucí jsou jedny z nejpalčivějších problémů, s nimiž se Češi potýkají. Mnohdy mají totiž omezené znalosti finančních produktů, nečtou smlouvy nebo si nevedou přehled o příjmech a výdajích. GE Money Bank proto ve spolupráci s občanským sdružením AISIS prostřednictvím vzdělávacího programu Rozumíme penězům dlouhodobě podporuje výuku finanční gramotnosti již na základních školách a nově od roku 2015 také v mateřských školách, kde se zaměřuje na finanční, osobnostní a sociální výchovu. Děti se tak učí, že všechny věci mají svojí hodnotu a musejí se zaplatit,“ říká Lucie Policarová z GE Money. Dále jsou pomocí dobrovolníků GE Volunteers vzděláváni ve finanční gramotnosti sociálně znevýhodněné děti v Ostravě a Ústí nad Labem.
Raiffeisenbank
Raiffeisenbank je partnerem Poradny při finanční tísni, kterou financuje a zároveň funguje jako člen správní rady.
finexpert.cz | 25.10.2015 | Rubrika: Finance | Strana: 0 | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace