Je třeba zdůraznit, že inkasní (vymáhací) společnosti nejsou exekutoři. A to ani tehdy, když si slovo „exekuční“ dají do názvu nebo posílají obálky s červeným pruhem. Nemají exekuční pravomoci, nemohou nuceně něco vymoci. Nemají ani právo dlužníka svým postupem děsit, ponižovat, nebo dělat mu veřejnou ostudu (tj. není jim právně dovoleno zneužívat svá práva a šikanovat dlužníka). Extrémní předžalobní výzvy inkasních společností dokonce mohou splňovat znaky trestného činu vydírání. Blíže k tomuto tématu můžete pročíst např. tento podrobně zpracovaný článek.
Pokud máte dojem, že vymahači narušují extrémním způsobem Vaše soukromí (vstupují do obydlí, vyhrožují fyzickou likvidací, způsobují Vám vážnou újmu na cti a dobré pověsti, apod.), neváhejte a obraťte se na nejbližší služebnu Policie ČR nebo státní zastupitelství s trestním oznámením, které můžete podat ústně i písemně.
Další možností je také podat žalobu na ochranu osobnosti a zahájit tak civilní soudní řízení. Za tím účelem bude potřeba kontaktovat nějakou specializovanou poradnu nevládní organizace nebo přímo advokáta a za podání žaloby zaplatit.
Pokud si vymahači ponechají nějakou z Vašich plateb, aniž by byli Vaším novým věřitelem místo věřitele původního nebo aniž byste se k takové platbě předtím smluvně zavázali, je možné proti nim podat žalobu na bezdůvodné obohacení a žádat zaplacené peníze zpět (samozřejmě nezapomeňte platit svůj dluh věřiteli).