moneta logo
logo aisis

Jak pomoci, a nepřijít na mizinu

Víte, co znamená být ručitelem? Není to maličkost, jediným podpisem můžete přijít o tisíce.

Když Janu Krásovou dnes už bývalý přítel požádal, aby mu ručila za úvěr na koupi automobilu, nevěnovala tomu pozornost a souhlasila. „Žili jsme spolu a plánovali společnou budoucnost. Vůbec mě nenapadlo, co všechno se může stát,“ říká mladá žena bohatší o špatné zkušenosti. Nyní podpisu pod úvěrovou smlouvu lituje. S přítelem se po roce rozešli a on přestal úvěr splácet. Dobře si byl vědom toho, že splátky bude banka požadovat po ručiteli. Netrvalo dlouho a tak se také stalo.

V nevděčné roli

Při poskytování úvěrů požadují zpravidla banky po žadateli, aby měl ručitele nebo spoludlužníka. Je to z různých důvodů. Nejčastěji to bývá v případech, kdy má žadatel nižší příjem nebo když se jedná o nového zákazníka s neznámou historií a často v prvním zaměstnání. Banky si tím zajišťují rizikovější klienty pro případ, že by jim úvěr řádně nespláceli. Pokud i vás někdo požádá o spolu- dlužnictví nebo ručení za úvěr, měli byste předem vědět, co pro vás může takový podpis v budoucnu znamenat. Konkrétně v situaci, kdy dlužník úvěr nesplácí.

Spoludlužník je osoba, která o úvěr žádá spolu s hlavním žadatelem. Automaticky se jím stává například druhý z manželů. Jinak jím může být kdokoli. Dlužník a spoludlužník mají naprosto stejná práva i povinnosti, mezi něž patří především řádně splácet dluh. Ten není rozdělen na podíly a podle úvěrové smlouvy se zpravidla splácí společně. Pokud dlužník řádně splátky nehradí, obrací se banka automaticky na spoludlužníka. Ten je pak povinen zaplatit.

Jeho nevýhodou však je, že následně nemá žádnou zákonnou oporu ve vymáhání peněz, které za dlužníka zaplatil. Podle úvěrové smlouvy je totiž dluh společný. Nic na tom nemění ani fakt, že veškeré vypůjčené prostředky využil ve svůj prospěch jen dlužník. Spoludlužník tak může jedině spoléhat na svědomí dlužníka a věřit, že v rámci zachování dobrých vztahů mu peníze vrátí, i když nejspíš nebude mít z čeho.

Často také nastává situace, kdy si manželé vezmou hypoteční úvěr na bydlení. Jeden z nich je tedy dlužníkem a druhý spoludlužníkem. Časem však může dojít k rozvodu a k vypořádáním majetku. I zde pak nastává problém. Když se už totiž manželé dohodnou na tom, že jednomu z nich připadne společný byt a zároveň i povinnost úvěr nadále splácet, druhý logicky již nechce být spoludlužníkem. Přestože souhlasí s převodem vlastnických práv ke společnému bydlení, banka tento souhlas nemusí akceptovat. Tím by totiž oslabila své postavení a snížila zajištění úvěru pro případ, že by se dlužník dostal do krize.

U ručitele se může na první pohled situace zdát hodně podobná. Je tu však několik podstatných rozdílů. Ručitel sám bance nic nedluží. Jen se zaručuje za dlužníka, že úvěr řádně splatí. V případě, že se tak nestane, musí stejně jako spoludlužník na výzvu banky za dlužníka splácet. Jelikož však na dluhu nemá žádný podíl, má právo požadovat po dlužníkovi vše, co za něj zaplatil, a to i soudní cestou.

V případě, že ručitel nebo spoludlužník neplatí ani po výzvě banky, může jej věřitel zažalovat.

Ručení majetkem

Je nutné zdůraznit, že ručitel i spoludlužník nesou za splnění pohledávky odpovědnost celým majetkem. Věřitel může od ručitele i spoludlužníka požadovat plnění hned od okamžiku, kdy se dlužník dostane se splácením úvěru do prodlení. Přestože ručitel nemá stejná práva jako dlužník či spoludlužník, měl by mít právo požadovat po věřiteli informace o výši dluhu a průběhu splácení.

V našem případě splácela Jana Krásová úvěr za bývalého přítele několik let a celková částka přesáhla sto tisíc korun. Přestože právo bylo na její straně, rozhodla se peníze od něho nevymáhat. „Byla jsem ráda, že je všechno za mnou, a neměla jsem síly soudit se. Ono se řekne, budeš jenom ručit, ale jak to může skončit.. Z peněz, které si půjčil, jsem neviděla ani korunu,“ říká nešťastná žena.

V současnosti se s pojmy ručitel i spoludlužník setkávají i žáci základních škol. Jedná se o výuku finanční gramotnosti v tématu zodpovědné zadlužování. Ta probíhá v rámci projektu Zodpovědně s penězi, jehož odborným garantem je GE Money Bank.

ROBERT KOČÍ
Autor spolupracuje s projektem Zodpovědně s penězi, který přispívá ke zvyšování finanční gramotnosti dětí i dospělých (www.rozumimepenezum.cz).

 

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Internetové podvody – Tohle radši nezkoušejte!

Česká televize spustila 9. prosince nový edukativní seriál o kyberbezpečnosti. Cílem celého projektu je názorně ukázat, jaké metody kyberšmejdi používají při svých podvodech. Uvidíte...

Vánoční nákupy bez zadlužení

Vánoce jsou časem radosti, rodinného setkávání a sdílení zážitků. Pro mnohé jsou však také obdobím finanční zátěže, která s sebou nese stres, nejistotu a...

Kupní síla aneb jak jsou na tom Češi s výdělky v EU

V poslední době způsobilo velký rozruch prohlášení premiéra Petra Fialy o ambici během příštího volebního období dostihnout v úrovni mezd Německo. Dnes se podíváme, jak si...