Aby člověk dokázal co nejlépe hospodařit se svými penězi, musí mít jasný přehled o tom, za jaké věci peníze utrácí. Tyto údaje získá z výpisu ze svého účtu, případně z účtenek při nákupech v hotovosti. Je potřeba zjistit, kolik peněz měsíčně utratíte za životní náklady, tedy výdaje nezbytné jako jsou bydlení, dopravu, potraviny, drogerii, oblečení a další.
Následně je dobré, je odečíst od svého pravidelného měsíčního příjmu. Zbylou část můžete rozdělit na několik položek. Uvedeme si příklad se třemi.
První z nich je radost. To je odměna pro vás. Lze ji nazvat jako kapesné. Tu můžete utratit, za co chcete. Celý měsíc pracujete a je potřeba se za to odměnit.
Druhou položkou je odkládání peněz na tvorbu finanční rezervy. Ta pohotovostní pro případ nenadálé nouze by měla činit 3 až 6 násobek nezbytných měsíčních výdajů. Po naspoření této pohotovostní rezervy, je dobré začít s tvorbou dlouhodobé rezervy. Tyto prostředky by měly být investovány a to tak, aby vám vytvářely v budoucnu další příjem například v podobě úroků. Budovat si tím alespoň částečně finanční svobodu.
Třetí položkou je odkládání peněz na plánované výdaje, které přesahují možnosti měsíčního rozpočtu, jako je dovolená, nákup automobilu a jiné.
Kolik peněz vyčlenit na jednotlivé položky je osobní rozhodnutí každého. Vždy jde o to, cítit se ve vytvořeném systému dobře a dokázat ho dlouhodobě dodržovat. Jeho parametry lze v průběhu času měnit.
Existuje mnoho modelů, jak rozdělovat osobní finance nad rámec nezbytných výdajů. Jedním z nich je třeba ten, který můžete zhlédnout v následujícím videu.