moneta logo
logo aisis

Internetové podvody – Tohle radši nezkoušejte!

Česká televize spustila 9. prosince nový edukativní seriál o kyberbezpečnosti. Cílem celého projektu je názorně ukázat, jaké metody kyberšmejdi používají při svých podvodech. Uvidíte scénáře nejčastějších internetových podvodů.

Tohle radši nezkoušejte!

Seriál „Tohle radši nezkoušejte!“ mapuje metody, mechanismy a taktiky podvodníků. Tvůrci pořadu se cíleně nechávají okrást pod dohledem policejních specialistů na kybernetickou kriminalitu. Kromě preventivních opatření nabízejí i řešení, co dělat poté, když už se stanete obětí kyberšmejdů.

Seriálem vás provedou tři lidé. Jsou jimi dva moderátoři a policejní expert. Jednomu z moderátorů byla vytvořena falešná identita pro to, aby mohl sám na sobě zkoušet jako vábnička pro podvodníky různé podvodné emaily, zprávy a jiné pokusy o podvody. Seriál je v premiéře vysílán vždy v podvečer na ČT 2 ve všední dny od pondělí do pátku. Odvysílané díly můžete najít v iVysílání České televize.

Na co se můžeme těšit

V deseti čtrnáctiminutových dílech pořad představuje momentálně nejnebezpečnější hrozby, podle nichž jsou i jednotlivé díly pojmenovány. Jsou jimi:

FALEŠNÝ BANKÉŘ – Nenaleťte příběhu o napadeném účtu.

Víte, že vám může volat bankéř nebo policista z čísla, které se tváří jako oficiální kontakt. Tomu se říká spoofing. Dokonce se představí jako někdo, kdo skutečně existuje. Budou vám tvrdit, že jsou vaše peníze v ohrožení a nutit vás převézt je jinam. Budou se ve vás snažit vzbudit pocit strachu a pak s vámi manipulovat.

LÁSKA MEZI KONTINENTY – Nedůvěřujte pohádkovým princům a princeznám.

Scénář, kdy dojde k seznámení na sociálních sítích a útočníci cílí na city své oběti, kterou pod falešnou identitou zahrnují pozorností a předstíranou láskou. Vždy v určitý moment vznikne problém, který mohou vyřešit jen peníze oběti.

DEZINFORMACE – Nenechte se vyděsit manipulativními zprávami.

Vypadá to na zaručeně spolehlivé zprávy a jsou v nich třeba i citovány známé osobnosti. Je to ovšem tak? Dezinformátoři se snaží manipulovat a vyvolávat strach a tím formovat chování svých obětí. Rozesílají hromadné emaily nebo mají své vlastní webové stránky.

JÁ, PODVODNÍK? – Neudělejte se zebe bílého koně.

Nabízí vám někdo práci z domu, která se zdá úplně jednoduchá? Jsou za ní zajímavé peníze? Můžete se stát součástí obchodu, při kterém pomáháte prát špinavé peníze. To vás může dostat až před soud, a to, přestože jste neměli v úmyslu nic špatného dělat. Pachatelé trestné činnosti někdy potřebují dostat peníze od svých obětí až k sobě a k tomu využívají pod různými záminkami prostředníky, kteří nic netuší. Lidově řečeno bílé koně.

DIGITÁLNÍ IDENTITA – Chraňte si své soukromí i v online světě.

Cokoli zveřejňujete nebo děláte na internetu a jde spojit s vaší osobou, lze zařadit pod pojem digitální identita. Ta se v průběhu života rozrůstá. Přemýšlejte o tom, co o sobě ve virtuálním světě uvádíte, jaké informace zveřejňujete a hlavně, kdo k nim může mít přístup. Stopy, které po vás zůstávají, může někdo jednou zneužít.

PODOVDNÉ INVESTICE – Nevěřte na zázračné zbohatnutí.

Na internetu můžete narazit na lákavé reklamy nabízející rychlé zbohatnutí nebo nereálné investiční zisky během krátké doby. Tyto reklamy zahrnují prověřené společnosti či známé osobnosti, kteří však o ničem ani netuší. Reklama vás zaujme, vyplníte na webu kontaktní údaje a začínáte se dostávat do spárů podvodníků, kteří se vás pokusí podvést.

PODVODNÉ SMS A EMAILY – Nedávejte z ruky své citlivé údaje.

Přijde vám zpráva s odkazem, který je falešný a pod ním se skrývá formulář, který se z vás snaží vylákat citlivé údaje. Formulář se vydává za stránky banky, přepravní společnosti, pošty či jiné známé instituce. Jde však o typ podvodu zvaný phishing.

PRODEJE A NÁKUPY – Nepřicházejte zbytečně o zboží nebo peníze.

Nákup a prodej zboží na internetu může být rizikový, pokud na druhé straně stojí podvodník. Častým místem jejich výskytu jsou různé online bazary. Při obchodu jsou z vás vylákány citlivé údaje, za účelem údajného zaslání peněz.

KYBERŠIKANA – Nenechte se fackovat ani na sociálních sítích.

Virtuální svět svádí k pocitu anonymity. Někteří jedinci si myslí, že jsou zde neviditelní a cítí se bezpečně. I díky tomuto pocitu pak mnohem snadněji někoho v kyberprostoru urážejí, napadají nebo zesměšňují. K tomu využívají nejrůznějších prostředků od šíření zpráv, přes fotografie až například po videa.

UMĚLÁ INTELIGENCE – Prezident mi doporučuje výhodnou investici???

Spojení umělé inteligence a podvodníků je hodně nebezpečný koktejl. Podvodná videa k nerozeznání od těch opravdových se ve virtuálním prostoru objevují stále častěji. Napodobit hlas a vložit někomu do úst něco, co nikdy neřekl, je dnes velmi jednoduché. Prostřednictvím podvodných videí se může člověk nechat zlákat k něčemu, co ho ve finále připraví o peníze.

A jak jste na tom vy s odolností vůči kyberšmejdům. Vyzkoušejte si svou obezřetnost v testu kybernetické bezpečnosti.

Zdroj: Česká televize, ČSOB

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Podpora v nezaměstnanosti v roce 2025

Nezaměstnanost v České republice je dlouhodobě nízká. Dle údajů Eurostatu dosahuje výše 2,8 %, což z nás v rámci EU dokonce činí zemi s nejnižší nezaměstnaností. Zde nutno...

Vánoční nákupy bez zadlužení

Vánoce jsou časem radosti, rodinného setkávání a sdílení zážitků. Pro mnohé jsou však také obdobím finanční zátěže, která s sebou nese stres, nejistotu a...

Kupní síla aneb jak jsou na tom Češi s výdělky v EU

V poslední době způsobilo velký rozruch prohlášení premiéra Petra Fialy o ambici během příštího volebního období dostihnout v úrovni mezd Německo. Dnes se podíváme, jak si...