moneta logo
logo aisis

Dolar, libra, euro. Karta je nahradí

Výhody moderních platebních prostředků oceníte i na cestách. Vyžaduje to však opatrnost.
Doba dovolených je v plném proudu a kdo má v plánu cestovat, ví, že uskutečnit takový záměr bez peněz není možné. Jenže kolik si s sebou vzít? S platební kartou tyhle starosti řešit ne-musíme. Touto rychlou a bezpečnou formou lze platit už prakticky na celém světě. V případě potřeby se majitel karty snadno dostane i k hotovosti a nehrozí mu, že se ocitne bez prostředků. Na cestách s kartou v ruce se však vyžaduje opatrnost.

Klady převažují

Platební karty na cestách mají řadu výhod: jsou skladné, umožňují hradit bezhotovostně všechny běžné výdaje a je možné mít k nim i cestovní pojištění. Ani při delším putování několika zeměmi se člověk nemusí zajímat o to, kolik bankovek a v jaké měně vzít s sebou. S platební kartou je turista zajištěn také pro případ neočekávaných událostí, jako je například zmeškaný spoj a potřeba nové letenky. Problémem není ani nutnost zaplatit za lékařské ošetření či pořídit si oblečení a osobní potřeby v případě ztráty zavazadel.

Platební karta vydaná k běžnému účtu otevírá přístup k prostředkům, které má turista uložené v bance. Může čerpat částku až do výše kontokorentu, který banky poskytují k účtům. Pokud někdo míří do míst, kde není přijímání karet příliš rozšířené, může si v posledním místě, kde je bankomat nebo pobočka banky ještě k dispozici, vybrat místní měnu. Na rozdíl od platby v obchodě se však za výběr hotovosti platí.

S úvěrovou kartou lze nakupovat až do výše sjednaného limitu, ale i v tomto případě je slabinou výběr hotovosti. Ve většině bank totiž platí, že na výběr z hotovosti přes úvěrovou kartu se nevztahuje bezúročné období. Proto příliš časté využívání bankomatu k tomuto účelu není výhodné.

Ve vyspělých zemích si zájemce může pomocí karty opatřit hotovost na drobná vydání s pomocí služby, která se v angličtině nazývá „cash back“. Nakoupí-li zboží ve velké samoobsluze nebo jiném obchodě, který poskytuje tuto službu, u pokladny si jednoduše řekne o potřebnou částku. Tu pokladní přičte k nákupu a po zaplacení celé sumy ji vydá v hotovosti.

Místní zvyklosti

Výhody platebních karet na cestách jsou jasné, ale za to se k nim majitel musí chovat se stejným respektem jako k plné peněžence. O pravidlech bezpečného zacházení s platební kartou, která platí jak v tuzemsku, tak i v zahraničí, se učí i děti ve škole na hodinách finanční gramotnosti. Například v rámci projektu „Zodpovědně s penězi“ si tato pravidla osvojilo již šestnáct tisíc žáků. Projekt organizuje občanské sdružení AISIS s podporou GE Money Bank.

Platí, že kartu není vhodné půjčovat. Nikdo kromě majitele by neměl znát ani kód známý pod zkratkou PIN. Kdyby platební kartu někdo odcizil, nebo kdyby ji majitel ztratil, je nutné ji okamžitě zablokovat.

„Od okamžiku zablokování přebírá odpovědnost za zneužití odcizené nebo ztracené karty banka, která ji vydala. Proto by zákazník měl mít stále u sebe telefonní číslo této instituce. Kartu lze zablokovat také prostřednictvím karetních společností Visa a Master Card,“ doporučuje Iva Štylerová, manažerka GE Money Bank. V každém případě je při cestování s platební kartou riziko rozsáhlejší finanční ztráty mnohem menší, než když člověk s sebou vozí hotovost.

I když je používání platebních karet ve světě rozšířené, v některých zemích se může vyskytnout menší počet míst, kde tento platební prostředek není možné použít. Setkat se lze i s tím, že někde nepřijímají karty všech společností či bank. Ve Spojených státech amerických jsou zase příjemci plateb někdy nedůvěřiví k debetním kartám. Domnívají se totiž, že komu banka nevydala kreditní kartu, není dostatečně solventní. Proto se před cestou vyplatí zjistit, jaké zvyklosti vládnou v tomto ohledu v místě plánované dovolené.

V případě pochybností, nebo když turista míří do méně navštěvovaných zemí, je dobré vyzbrojit se dvěma kartami, jednou debetní a jednou úvěrovou. Pro jistotu je dobré vzít si s sebou i určitou částku v hotovosti.
SVĚTLANA RYSKOVÁ
Autorka spolupracuje s projektem www.rozumimepenezum.cz, který přispívá ke zvyšování finanční gramotnosti.“

denik.cz | 15.7.2015 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 0 | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Digitalizace v bankovnictví

Bankovnictví a finance prochází revolučními změnami díky rychlému nástupu digitalizace a technologických inovací. Digitální banky, nazývané také online banky nebo neobanky, mobilní platební aplikace...

Podvody na klienty bank jsou na neustálém vzestupu

Česká bankovní asociace zveřejnila údaje, které poukazují na nárůst kyberútoků v bankovním sektoru na klienty bank. Za první tři čtvrtletí letošního roku počet peněz ukradený...

Výhody a nevýhody pasivního investování

Pasivní investování si v posledních letech získává stále větší popularitu díky své jednoduchosti, nízkým nákladům a dlouhodobě solidním výnosům. Tento článek se zaměří na...