moneta logo
logo aisis

Co je to úrok a úroková sazba

Úrok je odměna za půjčení peněz. Když si klient peníze od banky půjčí, zaplatí bance odměnu za jejich půjčení v podobě úroku. Funguje to samozřejmě i obráceně. V případě, že si klient banky vkládá své finanční prostředky na spořicí účet, tak mu banka úrok vyplácí. Úrok vyjádřený v procentech se nazývá úroková sazba.

Velmi záleží na tom, jak je úroková sazba označena. To nám říká, za jaké období úrok zaplatíme případně získáme. Pro úrokové sazby se používají následující zkratky:

p. a. (per annum) – za rok

p. s. (per semestre) – za půl roku

p. q. (per quartale) – za čtvrt roku

p. m. (per mensem) – za měsíc

p. d. (per diem) – za den

Je velký rozdíl, jestli dlužník zaplatí věřiteli odměnu za půjčení peněz 6 % p. a. (za rok) nebo 6 % p. d. (za den). To by v přepočtu na roční úrokovou sazbu znamenalo 2190 % p. a.

Proto je nutné v úvěrových smlouvách sledovat údaj s označením RPSN, který označuje roční procentní sazbu nákladů. Jde tedy o roční úrokovou sazbu a všechny další náklady, které dlužník s úvěrem má. RPSN je povinným údajem ve všech úvěrových smlouvách.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Digitalizace v bankovnictví

Bankovnictví a finance prochází revolučními změnami díky rychlému nástupu digitalizace a technologických inovací. Digitální banky, nazývané také online banky nebo neobanky, mobilní platební aplikace...

Podvody na klienty bank jsou na neustálém vzestupu

Česká bankovní asociace zveřejnila údaje, které poukazují na nárůst kyberútoků v bankovním sektoru na klienty bank. Za první tři čtvrtletí letošního roku počet peněz ukradený...

Výhody a nevýhody pasivního investování

Pasivní investování si v posledních letech získává stále větší popularitu díky své jednoduchosti, nízkým nákladům a dlouhodobě solidním výnosům. Tento článek se zaměří na...