Ne každý ví, že používáme dva druhy platebních karet. Vypadají na pohled úplně stejně. Jedna se jmenuje debetní karta a druhá kreditní karta. Hovorově se všem říká „kreditka“.
Debetní karta je vydána jejímu držiteli k jeho osobnímu účtu. Když ji používá při výběrech z bankomatu či placení v obchodech mizí mu z jeho účtu jeho vlastní peníze.
Naproti tomu karta kreditní je v podstatě jedním z druhů úvěru. Jak je to možné? Tato karta totiž není vydána k osobnímu účtu. Její držitel z ní čerpá peníze poskytovatele kreditní karty zpravidla banky. Od banky si tak peníze půjčuje. Ta ke každé kreditní kartě stanoví finanční limit, který můžete čerpat.
Říkáte si, jaké jsou výhody a nevýhody takové kreditní karty?
Mezi velké výhody patří bezúročné období. Jeho délka se pohybuje obvykle okolo 50 dní. Záleží na konkrétním poskytovateli. Když v této lhůtě peníze vrátíte, neplatíte žádný úrok. Někteří poskytovatelé si však účtují poplatek v řádu desetikorun měsíčně za vedení karty. Pokud do skončení bezúročného období peníze nevrátíte, začínám vám poskytovatel kreditní karty účtovat úrok z vypůjčených peněz. A ten není úplně malý.
K výhodám kreditních karet patří slevy při platbě kartou u obchodních partnerů poskytovatele karty. Poskytovatel kreditní karty také obvykle vrací část peněz za nákupy kartou zpět. Říká se tomu cashback.
Pozor na poplatky za výběry z bankomatu touto kartou. Vždy si pečlivě prostudujte podmínky konkrétní nabídky. Držitelé kreditních karet s oblibou využívají toho, že po dobu bezúročného období nemusí používat své vlastní peníze, ale jen peníze poskytovatele kreditní karty. A před koncem tohoto období teprve splatí půjčené peníze svými vlastními.
A co vy máte tedy ve své peněžence debetní nebo kreditní kartu? Shledáváte podmínky kreditních karet výhodnými?