V Návštěvnickém centru České národní banky můžete najít výstavu představující autora našich bankovek Oldřicha Kulhánka a jeho dílo vztahující se k našim bankovkám.
Kromě současných bankovek zde můžete vidět i jeho návrhy z osmdesátých let minulého století, které nikdy nebyly realizovány a dále sbírku grafik Funny Money, která paroduje svět skutečných bankovek.
Co bankovka to video
Jako doplněk k výstavě vznikla i osmidílná série vzdělávacích videí. Každé se zabývá jednou z našich bankovek. Kromě těch šesti platných jsou dvě videa věnována i těm, kterými již platit nelze, a to dvacetikoruně s motivem Přemysla Otakara I. a padesátikoruně, na které je vyobrazena jeho nejmladší dcera svatá Anežka Česká.
Charakter videí, jejichž délka je okolo tří minut, umožňuje využití při výuce různých předmětů na základních školách. Čerpat z nich mohou nejen učitelé finanční gramotnosti, ale také dějepisu, výchovy k občanství či výtvarné výchovy. Videa se zabývají grafickou stránkou bankovek. Divákům jsou představeny jednotlivé motivy, které se nachází na obou stranách bankovek.
Zajímavosti o bankovkách
Zajímavostí je, že první vydanou českou bankovkou byla dvousetkoruna s Janem Ámosem Komenským. Tou jsme mohli začít platit velmi krátce po rozdělení Československa od 8. února 1993.
U bankovky o hodnotě 500 Kč je zajímavé to, že se na ni dostala česká spisovatelka Božena Němcová, která byla jako motiv zvažována již za Československa, ale dočkala se až na těch českých.
Tisícikoruna byla druhou vydanou českou bankovkou a překvapivě tou poslední byla dvoutisícikoruna, která s motivem operní divy Emy Destinnové šla do oběhu v roce 1996. Pětitisícovka je zase bankovkou největší.
Rozměry bankovek
Za zmínku jistě stojí i velikostní rozvržení bankovek. Ty mají dvě různé šířky a to 69 mm pro hodnoty 100, 200 a 500 Kč a 74 mm pro 1000, 2000 a 5000 Kč. Délky mají všechny různé a zvyšující se s hodnotou bankovky vždy o 6 mm. Stokoruna je dlouhá 140 mm a postupně se dostaneme až k 170 mm u pětitisícovky.
Vide na webu ČNB
Všechna zmíněná videa naleznete na stránkách Návštěvnického centra České národní banky v sekci Pro veřejnost. Dále zvolíte v pravém horním rohu Menu a položku Ke stažení a zde vyberete odkaz Objevte svět bankovek Oldřicha Kulhánka.
Bankovky na webu Rozumíme penězům
Bankovkám jsme se již na našem webu věnovali dříve. Učitelé zde mohou najít scénář k projektovému dni či získat informace zpracované ČNB o ochranných prvcích. A pokud by vám nestačila naše měna, můžete se věnovat euru či americkému dolaru.
Zdroj: ČNB