moneta logo
logo aisis

Bitcoin pro začátečníky

Slova jako Bitcoin nebo kryptoměny jsou již zaběhlými pojmy ve světě financí. Pojďme se podívat, co se za nimi skrývá pohledem lajka a spíše na zajímavosti než na jejich podrobný technický popis.

Bitcoin jako kryptoměna

Bitcoin je internetová platební síť a zároveň je i její měnou. Byl navržen tak, aby jej nemohl nikdo ovlivňovat. A to ani sami tvůrci, banky či vlády. A ačkoli je Bitcoin softwarem, nelze jej ani zkopírovat. Celá síť funguje od 3. ledna 2009.  Dodnes není známo, kdo konkrétně stojí za celým projektem. V médiích probíhají různé spekulace. Hovoří se například o Elonu Muskovi. Ten to však opakovaně popírá. Ví se pouze, že přezdívka tvůrce či tvůrců nejznámější kryptoměny je Satoshi Nakamoto.

Blockchain

Kryptoměna znamená, že peníze nemají fyzickou podobu a jsou pouze v elektronické podobě. Jde o digitální měny využívající takzvaný blockchain pro vedení záznamu o transakcích. Jinými slovy jde o decentralizovanou databázi uchovávající seznam transakcí. V současné době existuje více než 5 900 kryptoměn. Několikanásobně více jich však zaniklo a lidé, kteří si je koupili s vidinou zisku, o veškeré investované finanční prostředky přišli.

Počet Bitcoinů a jeho hodnota

Vrátíme-li se zpátky k Bitcoinu, tak ten se postupně uvolňuje do oběhu. Získává se tak zvaným těžením. Poslední Bitcoin bude vytěžen v roce 2140 a je předem stanoven jejich počet. Finálním číslem bude 21 milionů kusů.

Otázkou je, jakou má Bitcoin skutečnou hodnotu. Není totiž vydán žádným státem, jako jsou klasické měny typu eura, dolaru či naší koruny. Nejedná se ani o podíl na společnosti – akcie. Nejde o nic fyzického typu zlata či stříbra. Na svém počátku neměl Bitcoin v podstatě žádnou hodnotu. Byla na hony vzdálena 1 Kč. Vždyť také první obchod zaplacený Bitcoiny činil 10 000 BTC za dvě pizzy. Z pohledu dnešního kurzu se jedná o bláznivou transakci.

V únoru roku 2011 dosáhl Bitcoin poprvé úrovně, že byl jedna ku jedné vůči americkému dolaru. Za pár měsíců již to bylo 10 USD a během roku 2013 pokořil hodnotu 100 USD a následně i 1 000  USD. Od té doby zaznamenal Bitcoin enormní nárůst hodnoty doprovázený však i občasnými prudkými propady. Kurz k vydání toho článku činil 1 475 000 Kč. Nikde není psáno, že hodnota Bitcoinu nemůže klesnout opět téměř k nule, jako se tomu stalo i tisícům jiných kryptoměn.

Vývoj ceny Bitcoinu v tisících USD. Zdroj: Coimarketcap.com

Vzhledem k vysoké hodnotě investoři nemusí kupovat celý jeden Bitcoin, ale mohou si koupit jen jeho malý zlomek. Bitcoin lze dělit až na osm desetinných míst.

Zatím rekordní roční zhodnocení Bitcoinu činilo 1 900 % a naopak rekordní roční pád ceny o 50 %. Zmíněný propad ceny Bitcoinu nastal v roce 2017, kdy centrální banka Číny zakázala veškeré transakce s touto kryptoměnou. Na tom je vidět, jak jsou kryptoměny velmi citlivé, na různé zprávy. Reagují prudce směrem nahoru i dolů. Říkáme, že jsou velmi volatilní. Zajímavostí je, že středoamerický stát Salvador zavedl v roce 2021 Bitcoin jako své oficiální platidlo. Jak rozumný to byl krok, ukáže až budoucnost.

Zdroje: www.bitcoin.org, magazin.portu.cz, www.kriptomat.io

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Digitalizace v bankovnictví

Bankovnictví a finance prochází revolučními změnami díky rychlému nástupu digitalizace a technologických inovací. Digitální banky, nazývané také online banky nebo neobanky, mobilní platební aplikace...

Podvody na klienty bank jsou na neustálém vzestupu

Česká bankovní asociace zveřejnila údaje, které poukazují na nárůst kyberútoků v bankovním sektoru na klienty bank. Za první tři čtvrtletí letošního roku počet peněz ukradený...

Výhody a nevýhody pasivního investování

Pasivní investování si v posledních letech získává stále větší popularitu díky své jednoduchosti, nízkým nákladům a dlouhodobě solidním výnosům. Tento článek se zaměří na...