Dítě musejí živit jeho rodiče, a to i tehdy, pokud s nimi nežije. Rozchod rodičů je obtížná životní situace, ke které patří i vyřešení otázky výživného na děti. Ministerstvo spravedlnosti ČR připravilo na webu Portál justice – Justice.cz rozcestník, který může pomoct vyřešit spoustu situací, od stanovení výživného až třeba po to, kde hledat odbornou pomoc.
Celý rozcestník je rozdělen do šesti sekcí, na které se pro usnadnění orientace podrobněji podíváme. Každá se věnuje výživnému z jiného úhlu pohledu a přináší praktické rady pro nejrůznější situace související s výživným.
Výpočet výživného
Pro odhad výživného si můžete stáhnout kalkulačku v programu Excel, do které stačí doplnit údaje rozhodné pro stanovení výživného, jako jsou především výše příjmu povinného rodiče, počet vyživovaných dětí a dobu strávenou s tímto rodičem. Hned získáte rámcovou představu o výši výživného. Zde si také můžete stáhnout doporučující tabulku výživného i s návodem, jak s ní pracovat.
Rodina
Je důležité vědět, co je výživné, a jakou má funkci. Vyživovací povinnost není jen povinností rodičů vůči dětem, ale i v mnoha dalších případech zdánlivě nečekaných. Dozvíte se, kdo má, vůči komu vyživovací povinnost, a jaké jsou podmínky přiznání výživného.
Dohoda o výživném
Vždy je nejlepším řešením, pokud se dokáží rodiče na výživném dohodnout. Autoritativní rozhodnutí soudu by mělo být až posledním krokem. Však i sám soud se snaží nejprve dovézt rodiče k dohodě o výživném. Dozvíte se, jaký je rozdíl v tom, když někdo neplní vyživovací povinnost podle dohody schválené soudem a také podle té soudem neschválené.
Rodiče nezletilého dítěte by se měli domluvit nejen na výživném, ale i na dalších záležitostech týkajících se dítěte. Bylo by chybou veškerou péči zúžit na otázku peněz. K tomu slouží rodičovský plán. Jeho cílem je mimo jiné i vyřešit postup v situacích, které by v budoucnu mohly vyústit ve spor mezi rodiči. Jak takový plán napsat zjistíte z přiložených vzorů.
Soudní řízení o výživném
Soudní řízení o výživném je až poslední možnost, když se rodičům nedaří se na něm dohodnout. Proto je zde vodítko a pomoc i pro tyto případy. Najdete zde návod, jak sepsat a kam podat návrh na zahájení řízení o určení výživného. Průběh řízení je veden v duchu dosažení smírného řešení. V jeho průběhu dochází k dokazování.
Autoritativní rozhodnutí soudu nastupuje až v případě, kdy se strany sporu nejsou schopny dohodnout. Proti takovému rozsudku se samozřejmě lze jako v jiných případech odvolat. Naleznete zde opět návod, jak formulovat odvolání včetně uvedení důvodů, proč k odvolání dochází. Průběh řízení probíhá stejně, jako u soudu prvního stupně. Z této části rozcestníku můžete také využít rady, jak neplacené výživné vymáhat včetně toho, jak postupovat v exekučním řízení.
Kdo mi pomůže
Pokud potřebujete někoho, kdo Vám pomůže s řešením otázek výživného, tak i na toto autoři rozcestníku mysleli. Záleží, jaký druh pomoci potřebujete. Najdete zde kontakty na odborníky na právní pomoc, ale i ty, kteří poskytují širší podporu prostřednictvím sociální služby. Celá sekce je rozdělena na advokáty, mediátory a neziskové organizace.
Statistická data a další dokumenty
V této části můžete prozkoumat různé statistické přehledy a analýzy výživného. Z nich zjistíte, jaké výživné soudy přiznávají v závislosti na příjmech povinného rodiče. Lze z nich také vyčíst, jak soudy ctí doporučující tabulky ohledně výše výživného. Zajímavé může být také sledovat, jak se liší výživné v jednotlivých krajích nebo podle toho, jestli je platí otec nebo matka.
Celé problematice výživného na dítě se věnuje velice zajímavě i Ombudsman – veřejný ochránce práv, který zpracoval pro rodiče podrobného průvodce. Ten je ke stažení zde. Online kalkulačku výživného přináší i ekonomický web Kurzy.cz
Zdroje: Justice.cz, Kurzy.cz, Ochrance.cz