moneta logo
logo aisis

Test finanční gramotnosti Rozumíme penězům

V březnu 2023 spustil projekt Rozumíme penězům online test finanční gramotnosti založený na Standardu finanční gramotnosti pro základní školy tak, jak jej sestavilo Ministerstvo financí České republiky jako cílovou úroveň finanční gramotnosti pro základní školy. Test je tedy primárně určen pro starší žáky základních škol nebo jejich absolventy. Ti by jej měli zvládnout. Doposud si test vyzkoušelo 8478 lidí. 

Obsah testu

Test obsahuje šestnáct uzavřených otázek s výběrem právě jedné správné odpovědi ze zpravidla čtyř nabízených možností. Respondentovi testu systém tyto otázky automaticky vylosuje z celkového počtu čtyřiceti. Otázky jsou zaměřeny především na osobní finance konkrétně na hospodaření domácnosti, nakupování a placení, zodpovědné zadlužování, spoření a investice nebo také na pojištění. Test je po zodpovězení všech otázek ihned vyhodnocen a respondentovi odeslány výsledky i s certifikátem na jeho email.

Porovnání výsledků v letech 2023 a 2024

V dnešním příspěvku se podíváme na výsledky za poslední kalendářní rok 2024 a porovnáme je s prvním sledovaným obdobím, o kterém jsme psali zde v příspěvku z června 2023, který sledoval data za první tři měsíce po zveřejnění testu. 

Vzorek respondentů testu jsme rozdělili do tří skupin podle věku. Prvním je skupina dětí školního věku 12 až 15 let. U nich předpokládáme, že navštěvují druhý stupeň základní školy nebo jej v nedávné době ukončily. To samé lze říct o druhé skupině se vztahem ke střední škole. Zde jsou respondenti sledováni ve vzorku 16 až 20 let věku. Poslední skupinou jsou všichni starší 20 let.

Statistiky za březen až květen 2023

V prvních třech měsících po zveřejnění test vyplnilo více než 1300 lidí všech věkových kategorií. Celková úspěšnost v testu byla v průměru 70,3 %. Z grafu níže můžete vyčíst úspěšnost jednotlivých věkových skupin.

Statistiky testu za rok 2024

V roce 2024 si test vyzkoušelo 2149 lidí s celkovou úspěšností oproti předchozímu sledovanému období pouze 59,8 %. V grafu naleznete opět rozdělení do jednotlivých věkových skupin. Propad úspěšnosti můžeme vidět u všech.

Co znamená dosažená úroveň

Podíváme-li se blíže na dosaženou úroveň finanční gramotnosti u žáků základních škol, tak autoři testu tento výsledek sami popisují následujícími slovy.

V tématu osobních financí jsi prokázal, že se v některých oblastech, jako jsou hospodaření domácnosti, spoření, investice, pojištění, zodpovědné zadlužování či spotřebitelská práva, orientuješ lépe a v některých hůře. Testovaným finančním pojmům, produktům a službám v rozsahu Standardů finanční gramotnosti pro základní školy rozumíš jen z části. Přestože některé úlohy dokážeš vyřešit správně, jsi stále v počátcích své cesty k dosažení finanční gramotnosti.

Finanční zdraví je důležité

Finanční zdraví patří mezi nejdůležitější faktory, podle kterých lidé hodnotí svou osobní spokojenost v životě. Rodiny a školy by měly věnovat finančnímu vzdělávání u svých dětí dostatečnou pozornost. Z výsledků nejen našeho testu, ale také šetření České školní inspekce vyplývá značný prostor pro zlepšení.

Stejně tak jako věnujeme zcela přirozeně svůj čas předáváním dovedností a návyků dětem v oblastech osobní péče, hygieny, stravování či zdravého životního stylu, měli bychom mezi ně zařadit i finanční gramotnost.

Otestujte sami sebe nebo své děti, žáky i studenty. Test zabere okolo deseti minut a při správném uvedení emailu respondent po jeho absolvování obdrží elektronicky certifikát i s výsledkem. Spustit test můžete zde.

Robert Kočí
Robert Kočí
Je lektorem finanční gramotnosti. Učí finanční gramotnost a angličtinu na základní škole. Vzdělává lidi všech věkových kategorií v oblasti spotřebitelských práv. Je autorem několika publikací zaměřených na to, jak učit o osobních financích děti na základních školách. Absolvoval Právnickou fakultu MU v Brně obor Právní specializace a MBA studia obor Coaching, Mentoring and Leadership.

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Výživné na dítě podle Ministerstva spravedlnosti ČR

Dítě musejí živit jeho rodiče, a to i tehdy, pokud s nimi nežije. Rozchod rodičů je obtížná životní situace, ke které patří i vyřešení otázky...

Co je stagflace a máme se jí obávat?

Stagflace je ekonomický jev, který označuje situaci, kdy současně dochází k vysoké inflaci, pomalému či nulovému ekonomickému růstu a rostoucí nezaměstnanosti. Tento fenomén představuje...

Úroveň finanční gramotnosti u náctiletých

V rámci celosvětového Týdne finančního vzdělávání - Global Money Week vyhlásil program Rozumíme penězům soutěž o novou deskovou hru Ztracené dědictví. Žáci a studenti na základních a...