moneta logo
logo aisis

Nejlepší investice? Do dětí!

Výchova jednoho dítěte stojí přes milion korun, přesto je bez potomků náš život chudší. Redaktorka Kristina Šemberová ví, jak s dětmi ušetřit i jak je naučit zacházet s penězi.

ODBORNICE NA DĚTSKÝ SVĚT

DANA MÍCHALOVÁ finanční poradkyně společnosti Partners, která se podílí na zvyšování finanční gramotnosti dětí i dospělých www.partners.cz

MARKÉTA VAŇKOVÁ manažerka společenské odpovědnosti GE Money Bank, která spustila projekt Rozumíme penězůmwww.gemoney.cz

MARTA BOUČKOVÁ psycholožka, jež se zabývá rodinnými, partnerskými i pracovními vztahy, a pořádá intenzivní psychologické kurzy www.martabouckova.cz

DĚTÍ SE NEBOJTE

Péče o dítě stojí zhruba 5000 Kč měsíčně, do 18 let počítejte kolem 1,5 milionu korun, do 25 let přes 2 miliony korun. Děti jsou však esencí života, jeho kořením a způsobem našeho pokračování! „Kdo se snažil své potomky zodpovědně vychovat, ví, kolik úsilí a sebedisciplíny ho to jako milujícího a zodpovědného rodiče stálo, ale na druhé straně také děti vychovávají nás a dělají nás lepšími. Výchova je obousměrný proces,“ tvrdí psycholožka Marta Boučková.

KOLIK DĚTI SKUTEČNĚ STOJÍ?
Sto tisíc si připravte před porodem a pak už se jen radostně dělte s potomky o výplatu.

1 První roky života

Náklady vznikají už v těhotenství, každá návštěva lékaře 30 Kč, fotka z ultrazvuku 100 Kč, výživové doplňky a větší oblečení pár tisíc, přítomnost blízké osoby u porodu v průměru okolo 500 Kč a k tomu pobyt v nemocnici a 100 Kč za den a za nejrůznější pomůcky, kurzy a ulehčení života se částky jen načítají. Za první rok života dítěte zaplatíte zhruba 62 107 Kč, jak spočítali finanční poradci Partners: oblečení vyjde na 14 372 Kč, výbava na 27 537 Kč, plenky na 12 180 Kč… Za dalších pět let počítejte zhruba 35 000 na rok. Ušetřit lze výrazně děděním oblečení a výbavy, používáním látkových ekoplenek (pořízení vyjde na 5000 Kč) a kojením. Hitem poslední doby je pronájem menší a vyšší kojenecké postýlky na první měsíce (510 Kč/měsíc, www.prvnipostylka.cz).

2 Základní škola

S nástupem do školy přicházejí další velké výdaje, nejen za učebnice a školní aktivity, ale i za kroužky, tábory, kapesné. Děti v kolektivu také více touží po módním oblečení a elektronice, i po tom, co vidí u svých vrstevníků. „Za pět let školní docházky utratíte za svého potomka zhruba 215 485 Kč, téměř 100 000 Kč za stravování, 40 000 Kč za zábavu ve volném čase a 30 000 Kč za oblečení a obuv,” vypočítává Dana Míchalová. Na druhý stupeň si připravte obdobnou částku.

3 Střední škola

Počítejte zhruba s 200000 Kč za čtyřleté studium. Od patnácti let už děti mohou chodit na brigády, což je naučí znát hodnotu peněz i náročnost práce. Běžné je to zejména na vesnicích a v menších městech, ale ve městech větších rodiče raději stále platí zábavu svých dětí.

4 Vysoká škola

Délka studia se prodlužuje a rodiče za pét až šest let vysoké školy zaplatí téměř 300 000 Kč. Největší částka padne na stravování, ubytování a dopravu.
Lze předpokládat, že časem se i na veřejných vysokých školách zavede školné, a náklady se tak mnohonásobně zvýší. Studentská léta jsou však ideální dobou k dopilování finanční gramotnosti. Částečná samostatnost se záchrannou sítí u rodičů může mladé lidi naučit hospodařit s penězi, a dokonce i spořit.

5 Pocit bezpečí

„Děti potřebují bezpečí a s tím, jak rostou, se rozvíjí jejich potřeba soukromí a posléze i potřeba vytyčení hranic. Ty totiž umožňují dítěti cítit se bezpečně, protože svůj svět má pod kontrolou a zná jeho pravidla“ vysvětluje Marta Boučková.
Nejpozději s nástupem do školy potřebuje dítě svůj pokoj, který může sdílet se sourozencem. Myslete na to při plánování investic do bydlení. Ve velmi málem bytě oddělte dětský pokoj nábytkem, paravánem nebo pomocí spacího patra.

6 Více dětí, vetší radost i starost

Bezdětné páry mají k dispozici více peněz, ale ze statistik finančních institucí a poradců vyplývá, že uspoří méně než rodiny s dětmi. K financím se totiž chovají méně zodpovědně a nemyslí tolik na zajištění ve stáří či v případě nemoci.
S množstvím dětí nerostou náklady násobně, ale trochu méně.
Přesto se zejména rodiny s více malými dětmi krátce po sobě dostávají do rizikové finanční situace kvůli dlouhodobému výpadku příjmu a vyšším výdajům. „U dětí ve věku 3—5 let pracují oba rodiče v 55 % případů, s dítětem ve věku 6-14 let pracují rodiče v 83 % případů,“ doplňuje Markéta Vaňková.

PRODUKTY PRO CELOU RODINU
Ochraňte své děti tím, že sami sebe pojistíte pro život a zajistíte na stáří. A pamatujte, že se učí příkladem.

1 Zajištění rodiče

Dítěti se vede jen tak dobře, jak se vede jeho rodičům. Nejdříve si proto zajistěte vlastní blahobyt. „Mnoho lidí chce založit dítěti po narození spořicí účet, ale sami vůbec nespoří. To bývá s dítětem obtížnější, a navíc, kdo bude pokračovat ve spoření, pokud se jim něco stane?
Rodiče by měli nejprve zajistit sebe pro případ dlouhodobé pracovní neschopnosti, invalidity, závažných onemocnění, úrazů s trvalými následky nebo úmrtí, pokud je to možné dostatečnou finanční rezervou, pokud ne, pak vhodným pojištěním,” říká Dana Míchalová.

2 Malý bankéř

Většina bank nabízí dětská konta s mírně vyššími úroky než na běžném účtu, ale ve srovnání s ostatními produkty na dlouhodobé spoření stále nevýhodnými. Dětské konto je vhodný nástroj pro finanční výchovu dítěte, aby se naučilo pracovat s běžným účtem, který ho bude provázet celý život. Neslouží ke spoření.

3 Pojištění

Životní pojištění alespoň jednoho rodiče smysl má, protože kryje náhlý výpadek příjmu. Pokud máte rezervy, pojištění pro případ úrazu či nemoci význam příliš nemá, protože v konečném součtu jsou náklady vyšší než zisk. Kolikrát za život budete mít zlomenou ruku, za kterou dostanete odškodnění 3000 Kč? A měsíčně za to platíte 150 Kč. Úrazové pojištění dětí na trvalé následky vyžadující péči jednoho rodiče či ztěžující jeho pracovní uplatnění smysl má, ale jiné nikoli.

4 Vstup do dospělosti

V Americe a Anglii bývá běžné, že rodina založí při narození svému potomkovi spoření v podílovém fondu a pravidelně mu tam odkládá peníze. Stejně to můžete udělat i vy, domluvte se se svým finančním poradcem. „Jakýkoli produkt pro dítě napište na své jméno a peníze mu dejte, až uznáte za vhodné. Zajistíte si tak, že v případě, že by se chytlo špatné party, v den svých 18. narozenin úspory nevybere a neutratí zbytečně. Více dětem spořte na jednom produktu a peníze rozdělte poté nebo vyberte postupně, ušetříte tisíce za bankovní poplatky,“ radí Dana Míchalová.

5 Připravený není překvapený

Děti jsou velká investice, podobně jako nákup auta či bytu. Stejně jako tu si plánujete dlouho dopředu, začněte se i na děti připravovat už od prvního platu. „Studenti jsou schopni vyžít s málem a uspořit z platu 15 000–20 000 Kč, pár tisíc korun pro ně není zprvu problém, později to jde už výrazně hůře,“ upozorňuje ze zkušenosti svých klientů Dana Míchalová. Ideálně bychom měli odkládat stranou 10 % z platu – na spořicí účet, investiční produkty s dlouhodobým horizontem (podílové fondy, akcie, cenné papíry). Podle zvolené strategie a množství odkládaných prostředků můžete za pár let téměř bez odříkání dost naspořit.

6 Od útlého veku

„Hodnotu peněz a práce by se mělo dítě začít učit, jakmile pobere rozum, protože peníze nás provázejí celým životem, a čím dříve se naučíme základní principy, tím menší riziko velkých a drahých chyb nás v budoucnu čeká,“ doporučuje Marta Boučková.

7 Kapesné

To je osvědčený způsob výchovy k finanční gramotnosti. Základem úspěchu je pravidelnost. Dávejte dětem peníze vždy ve stejnou dobu, ať se naučí hospodařit s určitým množstvím po daný čas. „Nejhorší model je dávat dětem peníze vždy, když si o ně řeknou, protože si nevybudují k hodnotě peněz žádný vztah. Odměna za dobré známky není nejšťastnější, ne všechny děti jsou nadané a ne vždy je známka odrazem dovedností,“ upozorňuje Marta Boučková.

8 Inspirujte se u expertů

Od tohoto školního roku je výuka finanční gramotnosti povinnou součástí osnov. Přispěl k tomu i projekt GE Money BankRozumíme penězům, který funguje na 116 základních školách v devíti krajích.
„Výuka je postavena na příkladech spojených s finančním rozhodováním. Děti pracují v modelových domácnostech a postupně se učí řešit situace, do kterých se mohou dostat v reálném životě,“ popisuje Markéta Vaňková. Rodičům pomůže kniha Jak ovládnout své peníze aneb Finanční plánování pro každého s množstvím praktických příkladů.

9 Hotovost nebo karta

Děti rády kopírují chování rodičů a platit kartou mohou u některých účtů už od Šesti let V praxi se vsak lépe naučí zacházet s penězi, pokud máji hotovost „Při výběru produktu volte ty s vestavěnými bezpečnostními limity, které můžete případně upravit podle potřeby,“ radí Markéta Vaňková.

10 Stáří bez starostí

Už na prahu dospělosti byste měli uvažovat, kdy a kolik dětí chcete a jak se zajistíte na stáří. Odkládejte si pravidelně peníze po celý život. „ Starejte se dobře o své rodiče, dětem tak půjdete příkladem a můžete doufat, že se pak postarají o vás, “ doporučuje Marta Boučková.

***

„Stavební spoření je nejvýhodnější uzavřít na 6–7 let a měsíčně na něj posílat 1700 Kč, tak je efektivní úrok nejvyšší. Oblíbený český způsob založit jej dítěti skoro ještě v porodnici, aby mělo po studiích základ na byt, je ekonomicky neefektivní,“ vyvrací častý omyl Dana Míchalová.

Marianne bydlení | 7.8.2014 | Rubrika: Servis finance | Strana: 202 | Téma: GE Money – strategie, rozhovory, citace

Další články autora

Podobné články

Nejnovější

Internetové podvody – Tohle radši nezkoušejte!

Česká televize spustila 9. prosince nový edukativní seriál o kyberbezpečnosti. Cílem celého projektu je názorně ukázat, jaké metody kyberšmejdi používají při svých podvodech. Uvidíte...

Vánoční nákupy bez zadlužení

Vánoce jsou časem radosti, rodinného setkávání a sdílení zážitků. Pro mnohé jsou však také obdobím finanční zátěže, která s sebou nese stres, nejistotu a...

Kupní síla aneb jak jsou na tom Češi s výdělky v EU

V poslední době způsobilo velký rozruch prohlášení premiéra Petra Fialy o ambici během příštího volebního období dostihnout v úrovni mezd Německo. Dnes se podíváme, jak si...