Musím v exekuci platit za manželovy dluhy, i když o nich nevím?
Odpověď zní: „Někdy ne, ale většinou ano.“
Problematika společného majetku a dluhů v manželství je velmi složitá. Pokud potřebujete konkrétní radu a nemáte s tématem zkušenosti, nehledejte odpovědi na internetu. Raději se obraťte na nějakého právníka nebo právničku, které Vám okolí doporučí.
Pro posouzení situace budou podstatné tyto skutečnosti:
- kdy vznikl daný dluh a zda se vztahuje k nějakému konkrétnímu majetku
- kdy některý z manželů získal majetek, který je ohrožen exekucí
- zda, kdy a jakým způsobem bylo zúženo společné jmění manželů (SJM), případně zda byl vyhrazen jeho vznik ke dni zániku manželství
V případě, že Vás manžel/ka nepřiměřeně zadlužuje nad rámec majetkových poměrů rodiny, případně nesplácí dluhy spojené se svým výlučným majetkem
– musíte strpět exekuce společného majetku v SJM (a někdy bohužel i Vašeho výlučného majetku), ale aspoň
– můžete nárokovat takto zaplacenou částku vůči manželovi ve chvíli, kdy se SJM bude vypořádávat (tj. když SJM zanikne rozvodem a zároveň ještě bude nějaký majetek k rozdělení).
Pokud je to Váš případ, neváhejte s rozvodem a návrhem na vypořádání společného jmění manželů, dokud ještě nějaký majetek zbývá. Důvěra už se mezi partnery ztratila a výsledkem mohou být nezaviněné dluhy na celý život. Manželství je z velké části ekonomická instituce, která bez důvěry fungovat nemůže. Děti nebude tolik trápit, jestli jsou rodiče svoji nebo rozvedení, zato se jich vážně dotkne, když kvůli exekuci přijde celá rodina o střechu nad hlavou.
Na rozvodové řízení právníka většinou nepotřebujete, ovšem můžete (a měli byste) spojit s rozvodovým řízením také řízení o vypořádání SJM – a k tomu už se Vám odborná pomoc bude hodit.
Možná jste také slyšeli o společném oddlužení manželů v rámci insolvenčního řízení. Soudní rozhodování v této věci bohužel dosud není jednotné a v nejbližších letech zatím nebude, takže doporučit široké veřejnosti tuto variantu řešení nemohu. Má mnoho nečekaných úskalí a může manžele dovést do ještě horší situace, než v jaké původně podávali insolvenční návrh (mohou skončit v konkurzu).